sobota, 13 kwietnia 2019

Refleksje Dziadka 33


Uwaga, uwaga! Druh Mirek prawi tak:

Swoją "karierę" blogera rozpoczynałem wiele lat temu w Dziennikarstwie Obywatelskim na portalu Onet.pl używając nicka Dziadek 33. Podstawowym tematem tych wpisów były aktualne wydarzenia polityczne, oraz społeczne. Szkoda, że ówcześni właściciele Onetu zlikwidowali to Forum.

W związku z pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją militarną, polityczną, i ekonomiczną postanowiłem dzielić się z Wami swymi refleksjami. Refleksje te wynikają nie tylko z mojego podeszłego wieku i wiedzy, ale również z mego doświadczenia życiowego.

Od sierpnia 1939 roku jestem świadkiem i najczęściej uczestnikiem wydarzeń w mojej Ojczyźnie. Od pierwszego września 1939 roku, czyli od wybuchu II wojny światowej, do dwudziestego stycznia 1945 roku, czyli  do dnia wyzwolenia mojego miasta przez żołnierzy radzieckich, byłem tak zwanym „dzieckiem wojny”. Dzieckiem  byłem „dzieckiem wojny” żyjącym w najbardziej restrykcyjnym Gau hitlerowskim czyli Kraju Warty.

Panie Prezesie !

Pochodzi Pan z rodu szlacheckiego herbu Pomian. Rodzice pana byli naukowcami. Pan również uzyskał wykształcenie akademickie. Dlaczego pozwala Pan swemu "Biuru Politycznemu i rządowym mass mediom uprawiać „mowę nienawiści"?

Nie potępiałem i nie potępiam ani Pana Rodziców jak również Pana wujka działacza partyjnego i rządowego, współpracownika namiestnika stalinowskiego za opiekę i pomoc jakiej udzielili młodym żołnierzom Armii Krajowej.

Przypomnę Panu, pańskiemu Biuru Politycznemu i kierownictwom mass mediów definicję tej mowy:

Mowa nienawiści (ang. hate speech) – negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń[1]. Narzędzie rozpowszechniania antyspołecznych uprzedzeństereotypów i dyskryminacji ze względu na rozmaite cechy, takie jak: rasa (rasizm), pochodzenie etniczne (ksenofobia), narodowość (szowinizm), płeć (seksizm), tożsamość płciowa (transfobia), orientacja psychoseksualna (homofobiaheterofobia), wiek (ageizmadultyzm), światopogląd religijny (antysemityzmchrystianofobiaislamofobia)[2][3].

Rada Europy definiuje ten termin jako „wszystkie formy ekspresji, które rozpowszechniają, podżegają, wspierają lub usprawiedliwiają nienawiść rasową, religijną, ksenofobię, antysemityzm lub inne formy nienawiści wynikające z nietolerancji, łącznie z nietolerancją wyrażoną za pomocą agresywnego nacjonalizmu i etnocentryzmu, dyskryminacją i wrogością wobec przedstawicieli mniejszości, imigrantów i osób obcego pochodzenia”

   Nie jest dla mnie zrozumiała "walka na śmierć" z jednostkami organizacyjnymi i ich pracownikami.  Jestem prawie pewien, że Pana współpracownicy przegrali walkę z Sędziami i Sądownictwem. Sposób prowadzenia tej walki jak i jej koszta są skandaliczne.

   Nowy front walki, walki z nauczycielstwem jest następnym skandalem. Chodzi przecież o 2-3 mld zł, bo tyle brak obu stronom, żeby sie dogadały. Całość podwyżek miałaby kosztować 8 mld zł, ale cóż to jest wobec kolejnych  Pana i pana Morawieckiego "piątek" z których tylko ostatnia wyceniona  jest na 40 mld zł.

Sama trzynasta emerytura , której nikt się nie domagał  kosztować ma 10 mld zł. Przecież większość emerytów i rencistów będzie glosować za Panem o pańskim ugrupowaniem bez względu na dodatkowy pieniądz. Po co więc rząd zabija się o 2-3 mld? Przecież taką sumę łatwo uzbierać z wyrzuconych w błoto 200 mln zł na Polską Fundację Narodową, 500 mln na kolekcję Czartoryskich, 81 mln zl dla ojca Rydzyka, 200 mln zł na obchody Święta Niepodległości, 1,2 mld zł dofinansowania TVP .

 Panie Prezesie !

Przecież Pan doskonale wie, że nienawiść budzi agresję, a agresja powoduje zabójstwo. Mieliśmy nie tak dawno tego przykład.
 Jean-Paul Sartre stwierdził że:

"WYSTARCZY, ABY CZŁOWIEK NIENAWIDZIŁ DRUGIEGO, PONIEWAŻ NIENAWIŚĆ PRZENOSZĄC SIĘ OD SĄSIADA DO SĄSIADA ZARAŻA CAŁĄ LUDZKOŚĆ."

p.s Refleksja Bet:  

Sędziowie – uprzywilejowana i bezkarna kasta 

Lekarze rezydenci i pielęgniarki – niedouczona, leniwa i roszczeniowa grupa zawodowa

Nauczyciele – finansowo warci mniej niż krowa

Ktoś tu wyraźnie nie lubi inteligencji… Czyżby narodziła się nowa generacja „zaplutych karłów reakcji” do potępiania i poniżania?


20 komentarzy:

 1. Niestety, myślę, że to jeszcze nie wszystko na co stać prezesa w obronie "raz zdobytej władzy".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę, że możliwości i kreatywność Prezesa są nieograniczone. Ciekawa jestem czy 500 dla krowy w sytuacji żądań nauczycieli to przypadkowa niezręczność czy celowy zabieg upokarzający.

   Usuń
 2. Wyjechalam z Polski w 89 roku, ostatni raz odwiedzilam rodzine 10 lat temu, ale nadal bardzo interesuje sie zyciem dotyczacym mojego miejscz urodzenia.
  Podpisuje sie ja I moja rodzina pod tym co napisal Druh Mirek!
  Pozdrawiam ze slonecznego ale bardzo zimnego Londynu
  Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiamy z równie chłodnej Polski:)) Dziękujemy za rodzinne podpisanie się.

   Usuń
 3. A ja marzyłam sobie cichutko, że na starość wrócę do kraju... do Ojczyzny... I co teraz?... Czy marzyć o "starszej starości"?, czy przerzucić marzenia w inny kąt?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekaj spokojnie do jesieni. Wtedy się okaże czy jest jeszcze jakaś nadzieja.

   Usuń
 4. Cóż, dobrze napisane tylko że pan prezes nie przeczyta. Ponadto jest głuchy na takie słowa. Jak każdy mały (duchem) człowiek jest nastawiony wyłącznie na siebie, dążą do zrealizowania własnych planów bez względu na koszty, jest przekonany o tym, że wszyscy są przeciw niemu. Biedny, nieszczęśliwy człowiek - czy to co robi daje mu szczęście? Nie sądzę. Sam się nakręca i szczuje wszystkich na wszystkich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się często dlaczego tak wielu ludzi mu ulega? Jakąż to władzę posiadł ten człowiek i skąd to bierze? Niewiarygodne.

   Usuń
 5. Prawda oraz prawie cała prawda.
  To zastrzeżenie - prawie - dotyczy fragmentu:

  Przecież większość emerytów i rencistów będzie glosować za Panem o pańskim ugrupowaniem bez względu na dodatkowy pieniądz.

  jestem emerytem. Obracam się w szerokim gronie emeryckim i słyszę wyłacznie:

  większość emerytów i rencistów będzie glosować przeciw pisowi, bez względu na dodatkowy pieniądz.

  Wiem, że moje środowisko i otoczenie nawet to dalekie to noe cała Polska. Że jest wielu ludzi (w tym i emerytów), którzy myślą inaczej - ale nie ośmielałbym się oceniać czy to większość, czy mniejszość.
  Według mnie, to wina głupoty. Głupoty, ktora nie potrafiła zrozumieć tego co wydarzyło się w Polsce po 1989 roku. Przez wiele latgłupota czuła się wykluczona z życia społecznego.
  I nagle wygrywa pis! Nagle nadchodzi czas na "teraz q..wa my"!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leszku, myślę, że obydwoje macie rację. Mirek zapewne miał na myśli tak zwany "twardy elektorat" PiS, którego sporą częścią są emeryci. Ty, natomiast opowiadasz o emerytach światłych, pochodzących z drugiego sortu społeczeństwa a może nawet z poszczególnych wyklętych kast...
   Och, oby jakieś nadprzyrodzone światło objęło większość społeczeństwa i stał się cud! Tylko to nas może uratować.

   Usuń
 6. A hoj Bet! A hoj!

  OdpowiedzUsuń
 7. Z okazji Wielkanocy przesyłam życzenia zdrowia, spokoju i zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzajemnie, wzajemnie:)) Dziękuje bardzo i pozdrawiam wiosennie:))

   Usuń
 8. ...wiem, że to nie wypada, ale:
  Dziadku33, a raczej Druhu Mirku... KOCHAM PANA!

  OdpowiedzUsuń
 9. Już dawno nie czytałam tak światłych i rozsądnych słów dotyczących sytuacji politycznej. Zasmuciłam się, ponieważ w gronie emerytów, których znam, a są to ludzie wykształceni, związani z kościołem panuje przekonanie o dobrych intencjach prezesa, więc na niego będą głosować.
  Serdeczności zasyłam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic do tych znajomych nie przemawia? Nawet traktowanie nauczycieli, sędziów i osób niepełnosprawnych? Jak w tym dopatrzyć się dobrych intencji? Nie rozumiem...

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Och, już mam dość tej spokojności:-)

   Usuń
  2. hmm... to narozrabiaj trochę...? polej na ludzi wodę z balkonu... albo coś...?
   :))))

   Usuń

Dla błądzących - pomoc przy komentowaniu:

Jeśli nie masz konta w Google wybierz opcję:

- Anonimowy, ale podpisz się pod treścią komentarza, proszę.

- Nazwa/adres URL w okienku Nazwa wpisz swój nick lub imię, a w okienku adres URL wkopiuj adres swojego bloga

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję.