niedziela, 24 kwietnia 2011

Wyburzenia

Szczęśliwie nie grozi nam trzęsienie ziemi ani żadne tsunami. Ale  chętnie dokonujemy zniszczeń własnymi rękami… dla  zysku !
        Taki los może spotkać kultowy relikt epoki PRL – Hotel Cracovia położony w centrum Krakowa. Dziś nie poraża pięknem, ale ma swoją historię.
  
        Hotel wybudowano i oddano do użytku z początkiem lat 60-tych jako jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce. Zaprojektowany przez Polskiego Architekta, zbudowany wg najnowszych wtedy technologii, długie lata był wizytówką miasta i sztandarowym obiektem Biura Podróży Orbis. Błyszczał i puszył się luksusowym wyposażeniem pokoi, elegancką obsługą i wspaniałą kuchnią hotelową.
        Tu istniały luksusowe sklepy PEWEX, Cepelia. Tu był najlepszy w mieście Zakład Fryzjerski, do którego zamożne krakowianki ustawiały się w kilkutygodniowych kolejkach. Tu była wspaniała, słynna na całe Województwo cukiernia. W cukierni Cracovii wypiekano niezwykłej smakowitości kremówki. Sława i jakość tych ciastek wyprzedzała wiele lat modne teraz „kremówki papieskie”. Tu zamawiano ciasta i torty na największe rodzinne uroczystości.
        Tu, siedzibę miały „szemrane interesy” walutowych cinkciarzy w czasach bonów towarowych Pewex. Tu, organizowano cotygodniowe Dancingi dostępne dla wszystkich amatorów tańców. Tu wreszcie w ostatnich latach powstało Kasyno Gier.
        Wielokrotnie remontowany i unowocześniany Hotel trzymał klasę. Tu goszczono najświetniejszych gości. Tu zarabiano cenne dla miasta dewizy. Tu działa się powojenna legenda Krakowa.
        Niedawno Hotel sprzedano. Nowy właściciel - ” spółka jakaś tam z Kielc” – zawyrokował:  remont obiektu jest nieopłacalny. Do wyburzenia. Na tym placu powstanie „obiekt biurowo-handlowy”.
        Oznacza to, że powstanie kolejna galeria handlowa chociaż Kraków jest wciąż głodny miejsc hotelowych. Liczba turystów w Krakowie bije rekordy. Opłaca się remontować i adaptować na luksusowe apartamenty kamienice średniowieczne i późniejsze pożydowskie.  Obiektu z czasów PRL – nie opłaca się wskrzesić do życia.
        Miała Warszawa problem z Pałacem Kultury. Ma Kraków problem z Hotelem Cracovia. Czekam kiedy przyjdzie kolej na Nową Hutę.
 Ps.  Iskierka nadziei to wpisanie budynku do rejestru zabytków. Czy uda się to przeprowadzić w ekspresowym tempie przed zagładą ? Dlaczego nie zadbano o to wcześniej ???

  hahaha  hahaha  hahaha 
Wiadomość z dnia 29 marca 2011 godz 17.10 !
Cracovia uratowana! Krakowscy Architekci stanęli murem w obronie tego budynku, który został wpisany do Rejestru Zabytków. Nie  wiadomo czy nadal będzie hotelem ale będzie żył! Może jakimś "nowym życiem"?
Uuuuuuuufffffffffff............ victoria!

Bet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dla błądzących - pomoc przy komentowaniu:

Jeśli nie masz konta w Google wybierz opcję:

- Anonimowy, ale podpisz się pod treścią komentarza, proszę.

- Nazwa/adres URL w okienku Nazwa wpisz swój nick lub imię, a w okienku adres URL wkopiuj adres swojego bloga

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję.