piątek, 16 września 2011

Głupiejemy

Czasy Peerelu pełne były absurdów. Dość wspomnieć cały skomplikowany system reglamentacji deficytowych artykułów oraz związany z nim system zamian np. papierosów na cukierki, kawy na czekoladę itp…

        Złoty czas dla satyryków i kabaretów wyśmiewających „kolejki po cokolwiek”, zdobywanie talonów na samochody oraz obuwie i papier toaletowy…Było śmiesznie także dlatego, że satyrę przepychano obok cenzury i nie tak łatwo było żart lub aluzję właściwie zrozumieć. Trzeba było wiedzieć kiedy się zaśmiać bez „rozśmieszacza” w tle ekranu. Mózgi pracowały.
        To już, na szczęście i nieszczęście, przeszłość . Mamy nową rzeczywistość i nowe absurdy. Zbieram takie „głupawki” z Telewizji. Oto niektóre z nich:
ˇ       Wszystkie telewizje śniadaniowe prowadzą kąciki kulinarne. Ba, o gotowaniu i jedzeniu jest ogromna ilość programów i „szołów”. Zaraz potem leci reklama środków pomocnych przy odchudzaniu lub… za przeproszeniem, wypróżnianiu. W jednym z takich programów dowiedziałam się, że Wielki Post przed Wielkanocą jest /cytuję/ „fajny, bo można coś pysznego ugotować z prostych produktów”. Ot, istota postu w wydaniu telewizji śniadaniowej.
ˇ       Długie miesiące trwała wojna domowa w Libii.Na początku rebelii nikt się nie spodziewał aż tak zaciekłej walki. Relacje korespondentów wojennych zrazu lakoniczne i chłodne pewnego dnia brzmią dramatycznie : „W Libii giną ludzie!” To reakcja na śmierć dziennikarza. O zabitych Libijczykach ani słowa…
ˇ       Aby zostać bohaterem dnia w mediach najlepiej spowodować groźny wypadek. Tak jak nasz idol, Adam Małysz, o którym ostatnio cichutko było. Aż tu – dachowanie podczas bicia rekordu prędkości jazdy samochodem. To jest news! Poważna TVP publiczna, ustami poważnego redaktora, oznajmia z rozbrajającym uśmiechem /cytuję dosłownie/ „Adam strzelił dacha! Cha,cha, cha…”  Bohater wydarzenia z rozbawieniem relacjonuje sposób wydostawania się z wywróconego auta. Ubaw na całego, a jaki przykład dla milionów młodzieży! 
        Panie Adamie, bycie idolem zobowiązuje ! Telewizjo, bycie Publiczną zobowiązuje! Za chwilę poda się statystykę wypadków drogowych, wyemituje spot o niebezpieczeństwie na polskich drogach… 
        Telewizjo Publiczna! Propaguj język polski w wersji literackiej, zamiast podwórkowej... wszak jesteś medium z Misją. Jakie szanse ma najlepszy nawet polonista wobec potęgi telewizji? Tak przegrywa edukacja.
       Epoki się zmieniają, absurdy pozostają.
 sceptyk  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dla błądzących - pomoc przy komentowaniu:

Jeśli nie masz konta w Google wybierz opcję:

- Anonimowy, ale podpisz się pod treścią komentarza, proszę.

- Nazwa/adres URL w okienku Nazwa wpisz swój nick lub imię, a w okienku adres URL wkopiuj adres swojego bloga

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję.