sobota, 19 listopada 2011

Szalik a Wieszcz

Adam Mickiewicz chciał, aby „księgi zbłądziły pod strzechy”.
  

Mistrzu Adamie! Marzenie zostało spełnione. Dzięki Władzy Ludowej w ramach planu  sześcioletniego wypleniono analfabetyzm. Zbudowano 1000 szkół na 1000-lecie, niezliczoną ilość wiejskich świetlic, Domów Kultury i klubokawiarni. Powstawały biblioteki oraz punkty biblioteczne na wsiach, a nawet w szpitalach, gdzie pracowały wykształcone na specjalnych kierunkach bibliotekarki. Wysoka kultura sączyła się z czarno-białych telewizorów i ogromnych radioodbiorników. Księgarnie pękały w szwach od taniutkich książek i radośnie witały tłumy czytelników. Tam, gdzie najdalej i najtrudniej docierały autobusy-"ogórki" pełne książek. Władza Ludowa kształciła na wieczorowych Uniwersytetach młodą kadrę inżynierską niezbędną do odbudowy kraju.
Władza Ludowa karmiła Naród wiedzą i kulturą nawet wbrew woli, a Naród to łykał, łykał aż… przyszła transformacja i wszystko się odwróciło.
Zapanował kolorowy chłam, wrzaskliwe reklamy, wszechobecny luz. Słupki oglądalności i sondaże wyborcze ponad wszystko.
Kultura obrazkowa, Panie Wieszczu Adamie, wdarła się szturmem pod strzechy i na Salony! Teraz „kultura” spod strzechy, ulicy i stadionów zdobywa pałace i szarogęsi się na wierzchołkach władzy.
Kultura obrazkowa, Panie Wieszczu Adamie, wdarła się szturmem pod strzechy i na Salony! Teraz „kultura” spod strzechy , stadionów i ulicy zdobywa pałace i szarogęsi się na wierzchołkach władzy.
 Bo jak inaczej odebrać obecność klubowego szalika na uroczystości zaprzysiężenia Rządu Rzeczpospolitej? W Pałacu Prezydenckim! W rękach Prezydenta Rzeczpospolitej oraz Prezesa Rady Ministrów jako symbol przyjaźni, zwycięstwa, przynależności?
Panie Prezydencie!
  
Czy to przystoi, aby tym gestem nobilitować subkulturę kibolską? Tę grupę społeczeństwa, która nie waha się organizować swoje  „ustawki” w Święto Niepodległości, na stadionowych transparentach szargać najważniejsze urzędy państwowe oraz głosić rasistowskie  hasła?
Dotychczas symbolem władzy była korona i berło, a symbolem uznania bukiet kwiatów. Symbolem przynależności – Orzeł Biały. Teraz mamy kibolski szalik???

  

Bet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dla błądzących - pomoc przy komentowaniu:

Jeśli nie masz konta w Google wybierz opcję:

- Anonimowy, ale podpisz się pod treścią komentarza, proszę.

- Nazwa/adres URL w okienku Nazwa wpisz swój nick lub imię, a w okienku adres URL wkopiuj adres swojego bloga

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję.