poniedziałek, 21 maja 2018

Dzień Zwycięstwa


Wprawdzie u nas już przebrzmiały tegoroczne, skromne w formie i wyrazie, obchody rocznicy zakończenia Wojny, ale wypowiedzi na ten temat są zawsze aktualne tym bardziej gdy pochodzą od naocznego świadka wydarzeń i uczestnika tragicznej historii.

Posłuchajmy zatem kolejnej gawędy naszego zacnego i niezłomnego Druha Mirka.

Oto tekst jego autorstwa nadesłany w dniu 18 maja 2018 r
                                          

Generał Karl  von Clausewitz (1780  - 1832 ) pruski wojskowy prawdopodobnie nawet w okresie wojen nuklearnych jest uważany za największego teoretyka wojskowego powiedział, że:
 
„WOJNA JEST TYLKO DALSZYM CIĄGIEM POLITYKI PROWADZONEJ  INNYMI ŚRODKAMI”
 
  
       Szkoda tylko, że część dowództw wojskowych bezkrytycznie realizuje pomysły rządzących cywilów. Znany jest incydent rozpoczęcia wojny Stanów Zjednoczonych  z Japonią. Prezydent Roosevelt podjął decyzje ekonomiczne, bardzo niekorzystne w stosunku do Japonii. Generałowie amerykańscy odradzali Prezydentowi podjęcie tej decyzji usiłując Mu wytłumaczyć, że ta decyzja stawia Japonię „pod ścianą” i wywoła jedynie bardzo trudną i długotrwałą wojnę z tym Krajem.
 
      Przebieg II wojny światowej narzuciły Hitlerowi rządy Wielkiej  (jeszcze wtedy) Wielkiej Brytanii i Francji. Ale o tym w którymś z następnych postów.
   
   W okresie II Wojny światowej w ubiegłym stuleciu, wojska  angielsko – amerykańskie  stosowały metodę, że wysyłały do miast patrole. Jeżeli taki patrol został ostrzelany to oczywiście się z tego miasta wycofywał. Natomiast takie miasto było ostrzeliwane przez artylerię lub bombardowane prze lotnictwo.
 
Oczywiście skutkowało to ogromne straty wśród mieszkańców.
   
   Bardo proszę niech przemówią cyfry w stratach tylko ludzkich i wyłącznie poległych w trakcie działań wojennych.
 
==========================================================
  Nazwa kraju      poległych żołnierzy     poległych cywilów        procent ilości
                                                                                                                 mieszkańców
========================================================== 
Związek Radz.      11.400.000                    17.000.000                   13,7 %
Stany Zjed.                407.300                            12.100                     0.32%
Polska                        240.000                      5.820.000                  17.22%
Anglia                        382.700                           17.200                    0.94%
Niemcy                    5.318.000                     3.000.ooo                    8.86%
========================================================== 
Zaskakujące są te wyniki  prawda ?
   
   Do dzisiejszego dnia Rosjanie wysłuchując  piosenki:  „Wstawaj, strana ogromnaja, wstawaj na smiertnyj boj”. Stoją na baczność. I nie jest to gest polityczny, lecz bardzo patriotyczny.
 
     Prawdopodobnie większość z Was zastanawia się dlaczego kraje zachodnie  - europejskie Dzień Zwycięstwa obchodzą 08 maja, natomiast kraje demokracji ludowych świętowały ten Dzień 09 maja.
 
    Zgodnie z podjętą w Jałcie decyzją akt kapitulacji III rzeszy ma być przyjęty w Berlinie  przez trzech upoważnionych dowódców armii amerykańskiej, radzieckiej i angielskiej  w stolicy III Rzeszy w Berlinie.
 
   Dlaczego akurat w Berlinie?  Po prostu dlatego, że kiedy w Moskwie obchodzono Ich największe święto, uroczystości  Rocznicy Rewolucji Październikowej, kiedy armia niemiecka  stała dosłownie u bram Moskwy bo pod Wołkołamskiem, kiedy przemieszczające się oddziały radzieckie przepuszczano przez Moskwę by przemaszerowały przed Wodzem Stalin powiedział: "Dobijemy faszystowskiego gada w jego gnieździe, w Berlinie".
 
    Wiecie jakie były wtedy dwa pierwsze zdania żołnierzy radzieckich?
 
Pierwsze: „Jak daleko jeszcze do Berlina ?”
Drugie: „Musimy dojść do Berlina by dobić faszystowskiego gada w jego gnieździe”
 
    Od pierwszego dnia zawarcia koalicji zarówno Stany Zjednoczone jak i Wielka Brytania nie były lojalne w stosunku do swego koalicjanta radzieckiego.  Dlatego też w dniu 08 maja przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz (nie wiem dlaczego) Francji, w jakiejś szkole pod Paryżem, przyjęli kapitulację III Rzeszy. Oczywiście, że parę minut po tym fakcie Stalin przeprowadził rozmowę telefoniczną z panami Rooseveltem i Churchillem i wymusił na nich udział w przyjęciu aktu kapitulacji w Berlinie następnego dnia czyli 9 maja.
 
   Nie wiem dlaczego zgodził się na udział w tej uroczystości przedstawicieli Francji ?

      Bardzo proszę zwróćcie uprzejmie uwagę na umieszczona wyżej tabelę  strat jakie poniosły główne państwa II Wojny  Światowej. Próba odbierania Związkowi Radzieckiemu ich zasług w zwycięstwie, oraz ukrywanie ich strat jest po prostu świństwem. Wybitnym chamstwem politycznym  była próba wykluczenia Żukowa, a tym samym Związku Radzieckiego z odebrania kapitulacji III Rzeszy.
 
 Dzień Zwycięstwa … O nim marzył każdy z nas.

Był daleki, jak odległej gwiazdy blask.
Nasze drogi skrywał wtedy wojny pył,
Przybliżaliśmy ten dzień ze wszystkich sił.

W jasny dzień zwycięstwa, kwitnie biały bez.
Grzmią saluty i sztandary chylą się.
Wielka radość, ale oczy pełne łez .
Dzień zwycięstwa, dzień zwycięstwa, dzień zwycięstwa.

Dni i noce – z martenowskich pieców blask.
To ojczyzny oczy wypatrują nas
Dni i noce –ciężkich bitew czas to był.
Przybliżaliśmy ten dzień ze wszystkich sił.

W jasny dzień zwycięstwa, kwitnie biały bez…

Witaj, Mamo, powróciłem z wojny zdrów.
Ale inni już nie wrócą nigdy tu.
Ślady bitew wiatr wiosenny zmył.
Przybliżaliśmy ten dzień ze wszystkich sił.

W jasny dzień zwycięstwa , kwitnie biały bez…


   No właśnie: „Ale inni już nie wrócą nigdy tu”. Udało mi się przeżyć 85 lat dzięki temu, że za to moje życie oddało swoje życie 600.000  żołnierzy radzieckich.
 
   Proszę bardzo, większość społeczeństwa polskiego posiada komputery. Ma możliwości nalezienia dokumentów hitlerowskich dotyczących planów zlikwidowania narodu polskiego.  Żyjecie również dla tego, że 600.000 przeważnie młodych żołnierzy radzieckich oddało swoje życie by mogli przeżyć Wasi Dziadkowie, Wasi Rodzice...
   
   Wiecie, corocznie oglądam i to w telewizji rosyjskiej uroczystości związanych z Dniem Zwycięstwa organizowanym przez rejon kaliningradki na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Braniewie. Jest to jedna z największych nekropoli żołnierzy radzieckich w Polsce. Żołnierzy którzy polegli w tamtym rejonie w operacji wschodnio – pruskiej. Na cmentarzu tym pochowanych jest 31.237 żołnierzy w 250 grobach zbiorowych i 20 indywidualnych i tylko 4.054 o ustalonej tożsamości.
 
     Muszę trochę odbiec od podstawowego tematu. Rzeczywiście w Armii Czerwonej nie były stosowane te blaszane naznaczniki. Po prostu poległego chowali Jego koledzy i na kawałku deski, ołówkiem kopiowym pisali Jego imię i nazwisko.   
Moja Żona przebywała na Podlasiu. Oczywiście służyła tamtejszym baonie AK  a ponieważ była harcerką dowodziła w tym baonie drużyną łączniczek. Kiedy przeszedł front i zobaczyła te groby (a nie znała języka rosyjskiego ) dokładnie przekalkowała te napisy co oczywiście widzieli mieszkańcy tych trzech okolicznych wiosek.  Kiedy chyba w 1946 roku oficerowie radzieccy sporządzali inwentaryzację i ekshumację tych grobów oczywiście już tych deseczek nie było. Mieszkańcy oczywiście widzieli,  że Żona to spisywała  i oczywiście powiedzieli im o tym. Oficerowie najpierw odszukali adres Jej Mamy, a następnie znaleźli Ją na uczelni w Warszawie. Umówili się z Nią na sobotę, zawieźli Ją 160km do rodzinnego domu. Przez kilka lat z okazji 01 maja i Jej urodziny przesyłali pozdrowienia i drobne upominki.
 
    Mój przyjaciel oficer LWP swoją służbę rozpoczynał jako szofer w Armii Czerwonej. Opowiadał mi, że kiedy doszli do Warszawy to przez pewien okres czasu jeździł miedzy Warszawą a Białostockiem by podciągać zaplecze.
    
   Wiecie zastanawiam się dlaczego od pewnego czasu narasta tak nienawiść. Myślę, ze Tacyt w swej sentencji: „W NATURZE LUDZKIEJ LEŻY NIENAWIDZIĆ TYCH, KTÓRYCH SIĘ SKRZYWDZIŁO”  trafnie to zdiagnozował.
   
   Zwracam się z prośbą do naukowców z Instytutu Pamięci Narodowej i do publicystów. Prawdopodobnie jako ludzie z wyższym wykształceniem nie obca jest Wam filozofia i logika. Wiecie z pewnością kto to był J.P. Sartre i Jego poglądy. Przypomnę Wam, że ten francuski filozof i pisarz również z diagnozował  tak częste obecnie uczucie nienawiści:
 
„WYSTARCZY, ABY CZŁOWIEK NIENAWIDZIŁ INNEGO, PONIEWAŻ NIENAWIŚĆ PRZENOSZĄC  SIĘ OD SĄSIADA DO SĄSIADA  ZARAŻA CAŁĄ  LUDZKOŚĆ”
 
    Proszę pamiętać, że życie tych 600.000 młodych radzieckich żołnierzy pozwoliło Wam na to, że żyjecie, że ukończyliście studia  i szerzycie w stosunku do nich nienawiść.

Pomnik żołnierzy radzieckich usunięty z centrum miasta Chełm i postawiony na zabytkowym leśnym cmentarzu wojskowym w Chełmie

Czuwaj Druhu Mirku! Dziękujemy!

15 komentarzy:

 1. Bardzo przejmujące. Do młodych? Trafi to do młodych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie trafi. A może... Przynajmniej My pamiętajmy.

   Usuń
 2. Klik dobry:)
  Tak sobie myślę, że do młodych trafi tylko to, co w szkole będzie uczone. Dziadkowie prawdy nie powiedzą, bo powymierają, a rodzice są za młodzi, by znać historię z autopsji.

  Pozdrawiam serdecznie.


  Podziwiam Druha Mirka za Jego gawędy i nie tylko. Czuwaj!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację alEllu. Dlatego tym cenniejsze są takie teksty od osób, którzy przekazują własne doświadczenia i wspomnienia własnych przeżyć.
   Druha Mirka trzeba podziwiać i brać wzór! O!

   Usuń
 3. Nie tylko liczby ofiar II WŚ są wymowne, ale i bestialstwo. Powoli już zapominamy, że "w centrum Europy, podczas II WŚ palono ludźmi w piecach". To dobrze, że żyją jeszcze świadkowie tamtych dni i mogą zdawać bezpośrednie relacje.

  W tabelce wkradł się błąd. W kolumnie "poległych cywiłów" ZSRR powinno być 17 mln. zamiast 170 mln.:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ofiary_II_wojny_%C5%9Bwiatowej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, dziękuję za wskazanie błędu. Autor tekstu przeoczył literówkę a ja nie sprawdziłam dokładnie tekstu przed publikacją.
   Dobrze, że czuwasz Andrzeju Rawiczu! Czuwaj!
   Zgadzam się, że okrucieństwa II WŚ powoli zacierają się w świadomości następnych pokoleń. Czuwajmy nad tym!

   Usuń
 4. Niesamowita jesteś, bdb post, choć mam obawy, czy młodzi dostaną prawdziwy przekaz ze szkół, rodzice zwykle głowy nie mają, by rozmawiać z dziećmi, a dziadkowie milczą nie wiedzieć czemu, skoro żyli w tym czasie i widzieli realia.
  Zasyłam serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ultro, to nie ja! Tekst jest autorstwa Druha Mirka a ja tylko udostępniam "okienko" do publikacji jego tekstów w zakładce "Gawędy Druha Mirka".
   Druh Mirek jest cenionym przez nas Seniorem. Pomimo zmagań z chorobą jest aktywny w sieci, komentuje i publikuje. Jego teksty są ważne i cenne bo zawierają osobiste doświadczenia przeżywanej rzeczywistości, którą wielu z nas zna tylko z przekazów.
   Też mam wątpliwości czy młodzi dostają prawdziwy przekaz. Raczej nie.
   Za pochwałę dziękuję w imieniu Druha Mirka:))

   Usuń
 5. "Ciebie się czyta" Bet. Czyta się konfrontując z tym co jeszcze zostało w pamięci, co w niej jest. Przyznam, że "aktualnym patriotom" usunięto tę część historii z płatów pamięci. Kolejny Twój post dla mnie bomba, jak młodzi mówią.
  PS. Literówka Wołkołamsk - właściwie, wg mojej pamięci, Wołokołamsk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi,hi,hi... Zbieram pochwały za tekst autorstwa Druha Mirka:))
   Bardzo przyjemnie, ale aplauz należy się autorowi jak również upomnienie za literówkę:)))

   Usuń
 6. Rocznica Zwycięstwa, czy to 8 czy 9 maja pamiętana jest w wielu krajach. Wszakże w mieście na tzw. Ziemiach Odzyskanych aleję Zwycięstwa na zakręcie dziejów przechrzczono na Piłsudskiego. Dlaczego? Autorzy zmiany zapamiętali ze szkoły tylko, że zwyciężyła Armia Radziecka, a ruscy, jak powszechnie wiadomo, są wredni. Tymczasem Piłsudski palcem nie kiwnął w sprawie polskości tych terenów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Ja tam nadal zapalam znicze na grobach żołnierzy radzieckich i wcale się tego nie wstydzę.

   Usuń
 7. A teraz komentuję testowo

  OdpowiedzUsuń
 8. Serdeczne pozdrowienia dla "Peerelka" przesyłają "Posiaduszki".

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała tekst, dziękuję, że go przytoczyłaś. Najbardziej mnie śmieszy to jak maszyna PR Stanów Zjednoczonych przedstawia swoje wojska jako wielkich bohaterów, podczas, gdy to Europa byłą stroną tego konfliktu, USA jedynie turystami.

  OdpowiedzUsuń

Dla błądzących - pomoc przy komentowaniu:

Jeśli nie masz konta w Google wybierz opcję:

- Anonimowy, ale podpisz się pod treścią komentarza, proszę.

- Nazwa/adres URL w okienku Nazwa wpisz swój nick lub imię, a w okienku adres URL wkopiuj adres swojego bloga

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję.