piątek, 30 grudnia 2016

Sylwestrowe spotkanie ze złotą rybką        „Z Nowym Rokiem, z nowym krokiem” ! Ludowe porzekadło niesie nadzieję na odmianę, chyba nawet w pozytywnym kierunku. „Nowy”  często rodzi skojarzenia z „lepszy”. Mądrzy przodkowie w nadchodzącym  Nowym Roku widzieli nadzieję. Współcześni ludzie wymyślili Noworoczne Postanowienia, które należałoby powziąć, aby los polepszyć. Ha! Bardzo dobrze, ale kto potem te postanowienia spełniać ma? Rzadko się udaje. 

        Tak więc, Noworoczne Postanowienia – precz! Bez sensu! 

Lepiej, bezpieczniej i milej postawić na Noworoczne Marzenia do Spełnienia. Do tego niezbędna jest baśniowa Złota Rybka, którą stawiam do dyspozycji każdemu kto marzenia ma. 

        Dla współczesnej młodzieży wychowanej na zupełnie innych bajkach i komiksach należy się wyjaśnienie. Otóż, jak baśń niesie, Złota Rybka złowiona przez ubogiego Rybaka w zamian za darowanie życia spełniła jego trzy życzenia. Ten mit trwa nadal w wielkim uproszczeniu, ale jednak. Trzeba tylko ładnie poprosić napotkaną gdzieś tam, całkiem przypadkiem, Złotą Rybkę… 

        Proszę bardzo, oto jest! Może nie koniecznie złota, ale czy te usta mogą kłamać? Nieeee… A więc do spełniania Noworocznych Marzeń egzemplarz to wprost idealny.        Zaczynam pierwsza. Minimalistycznie, dla rozgrzewki:

- Rybko, złota rybko! Spraw aby… Nic się u mnie nie zmieniło. Proszę, proszę!

Kto następny? 

Wielkousta czeka i niecierpliwie przebiera płetwami. Koleżanki i Koledzy, szampany w ruch! Balony w górę! Marzenia do Złotej Rybki! 

Oby nam się dobrze spisała! I tego Wszystkim w Nowym Roku życzę.

76 komentarzy:

 1. Klik dobry:)
  Złota rybko, pamiętam, jak w dzieciństwie uczyłaś mnie, że człowiek biedny, chory i głodny to dobry człowiek, a bogaty jest złym człowiekiem. To o co mam ciebie prosić? Ja nie chcę być głodną nędzarką, a marzy mi się piękny dom na wsi. Jestem zła? ;) :)

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest prawdziwe wyzwanie dla Rybki. Jak się wytłumaczy z tych zawiłości pedagogicznych? Ciekawe...

   Usuń
  2. No i jak się wytłumaczy z tego, że żona to zła i chciwa baba, a mąż to uczciwy i kochany człowiek. ;)

   Usuń
 2. Jaka namiętniacha z tej rybki pod choinką. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustroiła się Sylwestrowo! Zauważ górną płetwę, stoi jakby na żelu była:))

   Usuń
  2. Na pewno brylantynowana ta płetwa. :)))

   Usuń
  3. Ale szpilek nie ma... Szczęściara jedna.

   Usuń
 3. Złota rybko, dużo u mnie się w ostatnim roku działo, złego i trochę dobrego. Spraw, by w przyszłym proporcje się zdecydowanie odwróciły i to co dobre, przesłoniło to gorsze.Spisz się jak trzeba:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się, czym by tu wzmocnić motywację Rybki...

   Usuń
 4. Niezmiennie od lat: mały domek z małym ogródkiem i dużą pracownią (NIE na wsi, lecz w spokojnej dzielnicy mojego miasta), oraz wypasiona wycieczka do Norwegii....czyli ...: KASSSA.....
  Więc jako przyszły zły człowiek, to mogę nawet, kochana Złota Rybko, te Twoje namiętne usta scałować :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm... Domek z ogródkiem to także moje marzenie. Odłożyłam je jednak na półkę "Nierealne" i mam spokój. Rybkę można całować, kto wie? Może Krówewicze /Królewiczowie?/ są zaklęci nie tylko w żabach?

   Usuń
 5. Idąc śladem starego dowcipu z brodą, chciałbym prosić "złotą rybkę" o spowodowanie, aby mój członek sięgał do ziemi. Tylko, żeby mi nie ucinała nóg. ;)
  Tak na serio to wolałbym, aby ten 2016 rok nigdy się nie kończył. Był najgorszy, to fakt, ale o tym następnym nawet nie chcę myśleć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eeeeeeeeeeeeetam, jak wpadniemy w przepaść - to 2017 rok będzie lepszy. Zaistnieje szansa odbicia się od dna, a teraz co? Stoimy niepewnie na krawędzi.

   Usuń
  2. Kolejny stary dowcip o Złotej Rybce jest alkoholowy. Zażądano przemiany rzeki a następnie jeziora w smakowity trunek a jako trzecie życzenie padło: postaw jeszcze pół litra i będziemy kwita!
   Dowcip pochodzi z terenów objętych działalnością PGR z czasów gdy alkohol był tam jedyną formą życia towarzyskiego.
   Ale widzę, że Twoje marzenie jest podobne do mojego...

   Usuń
  3. alEllu,odbijemy się!

   Usuń
  4. Bet! Czyżbyś też chciała mieć do ziemi??? ;)

   Usuń
  5. Ech! Ja o tym, że nie obawiamy się pogorszenia sytuacji:))) To nie ma nic wspólnego z tym "do ziemi":)))
   Ale się rozbawiłam, nawet pół litra nie potrzebne:))

   Usuń
  6. Mnie do tej pory brzuch się trzęsie. ;)
   Ale masz rację, jest źle, i może być gorzej. Więc śmiejmy się.

   Usuń
  7. Niech się nam brzuchy trzęsą jak najczęściej:)))
   Śmiech to zawsze jest skuteczny "wentyl bezpieczeństwa". Może nawet kabarety się odrodzą?

   Usuń
  8. A wentyl też ma być do ziemi? :)))

   Usuń
  9. Nieeee.... Do nieba! W górę wentyle!

   Usuń
  10. Do nieba to mają tylko słonie. ;)

   Usuń
  11. Ach, a gdzie romantyzm i dążenie do gwiazd!

   Usuń
 6. Hmm... Złota Rybko to ja proszę o troszkę energii do życia, mniej sarkazmu a więcej zdrowego humoru i kurną chate na antylach....No i zacięcia do opanowania angielskiego...już nie wspomnę o niederlandzkim :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Antylach, powiadasz? Hmmm... Pomysł nie jest zły, tylko czy mają tam też ogródki do uprawy pietruszki? No i rzodkiewka by sie przydała i koperek do kiszonych ogórków...
   Co do języków: znajdź mi jakiegoś poliglotę ze znajomością niderlandzkiego oraz angielskiego i spróbuj się z nim dogadać po polsku. Nie da rady? No widzisz, tacy wykształceni a nie dają rady więc Ty się nie przejmuj:))

   Usuń
  2. A na co Ci, Reniu, znajomość tylu języków, ha?

   Dwaj turyści w podróży dookoła świata ciągle błądzili, więc prosili o pomoc tubylców. Miejscowi za każdym razem pytają turystów:
   - wy gawaritie pa ruski?, parle wu france? du ju spik inglisz, szprehen zi dojcz?, nebo mluvíte česky?, ya da Türk konuştuğunuz?, ...
   Turyści tylko kręcą głową.

   - Wiiiiiiidzisz - mówi turysta do turysty. Tak dużo języków znają, a nie potrafili się z nami dogadać by drogę nam wskazać.

   Usuń
  3. co do pietruszki i ogródka na ANtylach Holenderskich jest możliwie jak najbardziej. Angielski mi potrzebny bo mi się chce porajzowac troszeczkę a po nimeicku i niederlandzku mówią ograniczenie, po angielsku na całym świecie.Na antylach też mówią niby po niederlandzku ale jakiś dziwny to język. Zlepek wszelkich możliwych języków świata. Za to pogoda. Ej , dziewczynyn a może tak razem???Tam jeszcze nie ma ustawy o miastowych i odpowiednio wykształconych....

   Usuń
  4. Skoro pietruszka jest to ja jadę na te Antyle! Będę Pierwszą Pietruszkową:)))

   Usuń
  5. Też się zapisuję na antyle.

   Usuń
  6. Kto z nami? Kto z nami?

   Usuń
 7. aEllu !
  Przykro mi bardzo, że tą informacją Cię zmartwię.Zgodnie z jedną z nowszych ustaw nie Możesz kupić tej wiejskiej chaty. Nie spełniasz warunków tej ustawy a między innymi:
  >Urodziłaś się w mieście a nie na wsi. Oczywiście, że Ty nie ponosisz tu żadnej winy. Winę za tą prawną (ustawową) przeszkodę ponoszą Twoi Rodzice.
  >Za drugą prawną przeszkodę odpowiadasz Ty sama. Dla czego nie wybrałaś sobie kierunku studiów związanych z uprawą ziemi lub hodowlą. Chociaż jeżeli Wybrałabyś weterynarię to nie wiem czy nie byłaby to przeszkoda.

  Ja na ustawie (a może zarządzeniu) dotyczącym przywiązywaniu psów wygrałem. Zgodnie z tym przepisem pies musi być przywiązany na lince lub łańcuchu o długości minimum trzy metry.
  Ja muszę być co najmniej 17 godzin pod aparatem tlenowym. Wężyk który mnie z tym aparatem łączy ma cztery metry.

  A pamiętasz taka piosenkę o chęci zamieszkania w kurnej chacie ?

  Pozdrawiam serdecznie Hufcową no i oczywiście członków tego Hufca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Druhu, jak miło Ciebie widzieć. Na Twój widok wybaczam nawet to, że mnie zmartwiłeś. To już nawet ustawy, a nie złota rybka, o naszych marzeniach decydują?

   Druhu! Trzymaj się dzielnie, bo przecież wiesz, że nawet z 4 metrowym wężykiem jesteś Hufcom potrzebny, o!

   Wszystkiego Dobrego!

   Usuń
  2. Tak jest Druhu Mirku! Co tam rurka, ważne, że jesteś z nami.
   Hufiec pręży się na baczność na tę okoliczność:)))
   Czuwaj i bywaj z nami!

   Usuń
 8. W związku z tym, że w moje marzenie o domku na wsi jest niezgodne z ustawą, to pozwolę sobie zmienić prośbę do złotej rybki.
  Rybko kochana, uwal tę głupia ustawę, proooszę pięęęknie, dyg, dyg....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rybko, najlepiej uwal to wszystko za jednym ciachem. Dygam solidarnie.

   Usuń
 9. Druh Mirek tak się rozgadał, że "rozjechał" mi kolumnę Komentarzy:))))
  Dlatego skasowałam oryginalny komentarz i teraz wkopiowuję tekst Mirka:

  Wiecie jest takie powiedzonko: "Chciała by dusza do raju, ale grzechy nie dają." Co prawda to ja od połowy lat pięćdziesiątych jestem agnostykiem. Jestem wychowankiem profesora Kotarbińskiego. Jak Wiecie (kiedyś wspominałem) nie walczę o życie. Walczę o komfort choroby i odejścia. Zaczynam jednak tą walkę przegrywać i to nie chorobami ale ze służbą zdrowia. Chcą mi ciachnąć lewą stopę. Coś niesamowitego ten przejazd ponad 100 Tirów przed cmentarzem gdzie pochowano zamordowanego kierowcy. nskiego –

  Druhu, wybacz mą brutalność, ale tak chyba trzeba było!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz dobrze jest i można odpowiadać.
   Mirku, bez twojej zgody chyba nic nie ciachną?
   Solidarność kierowców jest piękna. Budujący gest.

   Usuń
 10. To tylko nowy samochód jest lepszy niż stary. Z nowym rokiem to tak nie działa. Tym nie mniej życzę, by tym razem zadziałało.
  allensteiner

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, nie zawsze nowe jest lepsze. Ale Starego Roku nie da się zatrzymać więc jakoś próbujemy zaklinać to co nieuniknione.
   Może się uda?

   Usuń
 11. Nie wiem, Bet, jak zdobyłaś tę rybkę, a mogło się przecież i tak zdarzyć:
  To był zimny grudniowy poranek.
  Bet z chęcią by już poszła do domu.
  Ręce jej zgrabiały i ogólnie było jej już zimno.
  Nieduża emerytura skończyła się już jakieś cztery dni temu, o czym przypominało jej doskwierające ssanie w żołądku.
  Zimny wiatr zmarszczył wodę niedaleko nieruchomego spławika wędki...
  - Chyba dzisiaj już raczej nic nie złapię - pomyślała Bet i już miała zwijać tak zwany mandżur, gdy spławik zniknął pod wodą.
  Bet zacięła i już po chwili miała na haczyku sporych rozmiarów złotą rybkę.
  - Ozdobna jakaś! - pomyślała Bet, a rybka odezwała się ludzkim głosem:
  - Bet! Bet Wypuść mnie, a spełnię twoje trzy życzenia!

  Wieczorem w pewnym mieszkaniu w Krakowie rozszedł się apetyczny zapach smażonej ryby...
  Bet z lubością wciągnęła go w płuca.
  Zadziwiające jak jej się ten węch wyostrzył odkąd ogłuchła kilka lat temu.


  Ale ponieważ tak się nie zdarzyło i Złota Rybka uważnie słucha, więc proszę ją o dobry, spokojny rok, o optymizm, który mi się kończy, o poczucie humoru, które zaczynam zatracać, o zdrowie, zdrowie, zdrowie...
  A jak mi się spełni - podzielę się z Wami!
  Do siego roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj Lilko, ale mnie odmalowałaś! Głuchota i do tego znieczulica na piękno /bo zabiłam ozdobna rybkę/ i pazerność do tego. Hi, hi, hi...
   RYba będzie dziś na kolację ale bynajmniej nie złota:)))

   Usuń
 12. Marsz Raweckiego w Wiedniu odegrany, zatem rok uznaję za rozpoczęty. Złota Rybko, do roboty! Zaczynaj spełniać życzenia, o!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tak szybko! Dziś jest dzień wolny od pracy - rybka odsypia Sylwestra.

   Usuń
 13. złota rybko, złota rybko :

  jeśli nie chcesz mojej zguby
  nie wystawiaj mnie na próby !
  krokodyla daj mi też
  bym nie rosła więcej w szerz !

  gdy na chałwę rybko złota
  przyjdzie dzika mi ochota
  wtedy otwórz złote usta
  wrzaśnij: stop, bo będziesz tłusta!

  wrzeszcz tak dotąd niestrudzona
  aż do chałwy pęd pokonam
  i polubię z rużu chrupki
  wtedy schudną mi ...

  a fe Malina !
  już ty lepiej chałwę wcinaj
  pisz spokojnie, nie przeklinaj
  :-)

  BET - DLA CIEBIE I TWOICH GOŚCI
  ŻYCZENIA RADOŚCI, RADOŚCI, RADOŚCI!

  DRUHU MIRKU - CZUWAJ !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi, hi, hi... Malinko! Obawiam się, że tego życzenia rybka nie spełni:))) Smacznej chałwy cały rok życzymy obie z rybką:))

   Usuń
 14. ...do Hani:

  Bo pewnie każda dziewczyna,
  gdy Nowy Rok się skrada,
  skromnie - jak tutaj Malina,
  życzenie wypowiada,
  że z mniejszych boczków by rada.

  A biodra, łydki, uda
  mają te prośby w nosie.
  Znów mija rok i ułuda...
  Ha! W przyszłym roku da się!
  (dopomóż dobry losie!)

  ......
  Będzie dobrze, byle do Sylwestra! ;)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, Lilko! Jak Ty ładnie rymujesz:)))

   Usuń
  2. biodra i łydki jak tusze
   uda jak u kurczaka
   pięknem nikogo nie kuszę
   bo jestem byle jaka

   na nic mordercze diety
   na nic postanowienia
   choć się chrupkami katuję
   nic jakoś się nie zmienia

   i pewnie się nie zmieni
   jaka jest tego przyczyna?
   trzy moje wady główne:
   miód chałwa i malina

   :-)

   ech, wczoraj tutaj przybyłam
   i pisać zaczęłam wierszyk
   ale zanim skończyłam
   coś mój zeżarło majsterszyk

   auuuuuuuuuuuu !!!

   Usuń
  3. jest to majstersztyk, bez wątpienia:))) Brawo dziewczyny, taki pojedynek na wierszyki jest nam miły.

   Usuń
  4. z pełnym uszanowaniem - pola ustąpiłam ale wracam z szabelką :) a moze to nie szabelka ...

   Usuń
  5. Nie, to nie jest szabelka. Z całą pewnością.

   Usuń
 15. tiaa...

  (nawiązując do Twojego wcześniejszego wpisu o dziecięcych rymowankach:
  jak to leciało...?)

  nie do rymu
  nie do taktu
  włóż se
  (...tu zapomniałam...)
  do kontaktu
  :)))))

  Takie te moje rymy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi, hi, hi... To "se" do włożenia do kontaktu zależało od przedmiotu sporu:))) Wszystko można było do tego kontaktu włożyć a w przypadku braku konkretu uniwersalną była "d...a". To załatwiało przeciwnika.

   Usuń
  2. nie do rymu
   nie do sensu
   wyliż (...tu zapomniałam...)
   spod kredensu
   :)))))

   Usuń
  3. Nie zapomniałaś tylko wstydzisz się zacytować:)))

   Usuń
 16. ...gdy ma się piękną duszę
  to owe biodra jak tusze
  są wręcz ponętne...
  Tak tuszę.

  ...i przyznać jeszcze muszę,
  że Malinowe oczy
  są w stanie niejednego
  na amen zauroczyć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze i pięknie tuszysz - dusza jest najważniejsza!

   Usuń
  2. gdy się tak tuczę, to tuszę
   że z tuczeniem skończyć muszę
   lecz co z samego tuszenia
   gdy ono tuczenia nie zmienia?

   a że dziarska jest we mnie dusza
   to do wyrzeczeń wciąż mnie zmusza :
   tłuszcz, koleżanko, nie jest uroczy
   ewentualnie... "duże niebieskie oczy"
   :)

   Usuń
  3. Och, Malinko:))))

   Usuń
  4. to do "ócz" było ????
   :))))

   Usuń
 17. Hej ! Hej ! Hej Bet !

  Gdzie Jesteś ? !

  Wołam i wołam i tylko echo słyszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem, jestem Druhu! Próbuję się dogadać ze złotą rybką bo jakoś nie spełnia swojej roli. Strajk planuje:)))

   Usuń
 18. To Ona jest z PiS - u ?
  Prze werbuj Ją do KOD - u !
  A czy może Ona (ta złota rybka )chciałaby współpracować z Telewizją TRWAM ?

  CZUJ 1 CZUJ ! CZUWAJ! Mirek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie jakieś dziwne te rybki teraz robią:))) Nie to co dawniej...
   Dawniej współpracowały teraz stawiają wymagania.

   Usuń
  2. z PIS-u ????
   oj, nie strasz mnie Bet, bo mi rybka ością w gardle stanie i co ??? chałwa nawet nie pomoże

   Usuń
 19. Czuj czuj ! CZUWAJ !

  Jestem wychowankiem prof. Kotarbińskiego i tego nie ukrywam agnostykiem.
  Od 11 listopada 1945 roku (czyli od dnia złożeni przysięgi przy ognisku na boisku szkolnym) harcerzem.
  W okresie mojej służby (i się tego nie wstydzę członek PZPR) starałem się w wychowaniu kłaść nacisk na patriotyzm.
  Bardzo lubię pieśni i piosenki harcerskie, które były i powinny być elementem wychowawczym.
  Wspominałem Wam o walce o nasz harcerską "dobranockę". Jest jeszcze jedna z pieśni, którą bardzo lubię: "Harcerska modlitwa".
  Druhno Bety ponieważ ja nie potrafię jej przenieść zrób to za mnie.

  Jestem właśnie w trakcie w trakcie internetowego "koncertu życzeń" i okazuje się, że jest to pieśń prawicowych organizacji harcerskich.
  Jest to kłamstwo i kradzież.
  Pieśń ta powstała na początku XX wieku, kiedy nawet jej twórcy nie myśleli, że powstaną jeszcze inne organizacje harcerskie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Druhu Mirku, nie wiem o jaka piosenkę chodzi. Dobranockę znam i pisaliśmy o niej w Gawędach:
   Idzie noc, słońce już,
   Zeszło z gór, zeszło z pól,
   Zeszło z mórz,
   W cichym śnie, spocznij już.
   Bóg jest tuż, Bóg jest tuż.

   Natomiast "Modlitwy" nie znam chyba. Jestem z ZHP w wersji peerelowskiej czyli socjalistycznej:))
   Może chodzi o ten tekst?

   "O Panie Boże, Ojcze nasz
   W opiece Swej nas miej
   Harcerskich serc Ty drgnienia znasz
   Nam pomóc zawsze chciej

   Wszak Ciebie i Ojczyznę
   Miłując chcemy żyć
   Harcerskim prawom życia, dnia
   Wiernymi zawsze być...."

   Usuń
  2. Różnica pomiędzy ZHP Przedwojennym i peerelowskim polegała właśnie na unikaniu odniesień do Boga w czasach socjalizmu. Nie, żeby tepić i gnębić ale oficjalne teksty i hasła programowe nie zawierały słowa Bóg. Ojczyzna i Honor - tak, jak najbardziej.

   Usuń
  3. Rzeczywiście incydentalne "wygłupy" części naszych "przedstawicieli" psuły cały obraz nas i naszego Kraju.
   Studiowałem w Warszawie na przełomie lat pięćdziesiątych. Większość naszej kadry inteligenckiej została wymordowana przez Niemców no i naszych radzieckich towarzyszy.
   Większość kierowniczych stanowisk obsadzanych inteligentniejszymi robotnikami i chłopami
   W okresie studiów musieliśmy odbywać tak zwane praktyki robotnicze. Ja swoją pierwszą praktykę odbywałem jako goniec w dużym przedsiębiorstwie a następne w księgowości, administracji .....aż do asystenya dyrektora, właśnie robotnika.
   Mój brat rozpoczął studia w 1946 roku na politechnice waerszawskiej. Swoją praktykę robotniczą zaczynał od noszenia cegieł na takich drewnianych nosidłach po deskach takimi niby szczeblami. Następną czynnością było przygotowywanie zaprawy itd. itd. ..........Właśnie w ten sposób Państwo przygotowywało swoja "nomenklaturę".

   Wiecie ? Moim wykładowcą był prof. Oskar Lange wykładowca na którejś uczelni amerykańskiej oraz doradca kilku zachodnich rzadów.
   V-ce Premier Rządu przedwojennego prof. Eugeniusz Kwiatkowski twórca programu przebudowy przedwojennej Polski. W trakcie trzech lat w ciągu trzech lat w 1939 roku wybudował miasto i port w Gdyni. W ramach zorganizowania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jako centrum tego Okręgu wybudował miasto Stalowa Wola.
   Wrócił do Polski zaraz po wojnie w 1945 roku. Te plany, opracowane przez Niego i Jego Zespół przekazał ówczesnemu Premierowi Osóbce-Morawskiemu.
   Wiecie ? Te plany sześcioletnie, które realizowaliśmy to były właśnie plany pana Profesora.
   Dziwny był ten Kraj ? Ówczesna Kadra Naukowa nie kochała systemu i jego przedstawicieli. Przedstawiciele tych władz nie kochali swej kadry naukowej.
   Kolega mojego Ojca z Wojska przeszedł do kontrwywiadu i był Szefem Komórki DeFY.
   Po wojnie zgłosił się do służby Ludowej Ojczyźnie. Powołano Go na organizatora i Szefa Wojewódzkiego Urzędu Beżpieczęństwa. Na doradcę i zastępcę wyznaczono mu specjalistę radzieckiego.
   Zgodnie z dokumentacją była tylko data i godzina Jego wyjścia z Urzędu a dalej już pustka, oprócz notatek dochodzeniowych.
   Różnie to bywało. Oficerów Marynarki Wojennej, którzy organizowali naszą flotę wojenną postawiono przed sądem i skazano na karę śmierci.
   Większość przedwojennych oficerów wywiadu, którzy zgłosili się do służby przeżyło. Zorganizowali Wywiad, który znajdował się zawsze w czołówce innych wywiadów światowych.

   Przepraszam za "wejście między wódkę a zakąskę" i przerwanie wątku

   Przepraszam ale poprawy nie obiecuje. Mirek

   Usuń
  4. Twoje "wejście" jest jak najbardziej na miejscu,wódki wprawdzie nie serwuję ale Rybka jest! Chyba ja przerobie na "zakąskę" skoro życzeń nie spełnia:))
   Wiesz? Ja też odbywałam praktykę robotniczą. Nazywano ja "praktyką zerową" bo odbyć ją należało przed pierwszym semestrem nauki niejako na wstępie kariery naukowej. Wykonywaliśmy proste prace fizyczne związane z kierunkiem studiów. To było świetne doświadczenie zarówno pod względem zawodowym jak i towarzyskim:)))

   Usuń
  5. a mnie zerowa praktyka robotnicza ominęła bo się rozchorowałam, za to praktykaę robotniczą w czasie studiów odbyłam , a jakże, ech, biedni ci kierownicy robót, coś musieli z takimi studenckimi ofermami jak ja zrobić i upychali nas gdzie tytlko mogli ... ja namiętnie tam i z powrotem podpisywałam szafki ubraniowe w szatni dla robotników, zakład wielki, szafek dużo, kierownik miał mnie z głow.

   Usuń
  6. Ja wspominam z sentymentem "Zerówkę" choć orano nami bez litości.

   Usuń
 20. "O Panie Boże Ojcze nasz
  W opiece Swej nas miej"

  Dziękuje !
  Właśnie o tą pieśń mi chodziło. Na ten tekst nie uzyskali byśmy akceptacji cenzorów z KC PZPR.
  O ile chodzi o "dobranockę" to problem był bardzo prosta. Tylko zamiana określenia Bóg na Duch.
  Mieliśmy szczęście, że o tej Modlitwie ze względu na pośpiech no i odległości między Łodzią a Warszawą wypadło tak jak wypadło.
  Nasi starsi przedwojenni instruktorzy zapomnieli o tej pieśni a cenzorzy z KC po prostu o niej nie wiedzieli.
  Ten Zjazd miał się odbyć w Warszawie. By oddzielić naszych starszych Druhów od naszych "cenzorów" postaraliśmy się o odbyciu go w Łodzi.

  Nie bardzo wiem na czym polegała wersja przedwojenna od wersji socjalistycznej ?
  Nikt ! Nawet polski Rząd w Londynie nie miał wiedzy i wpływu na podjęte w Teheranie a następnie w Jałcie decyzje trzech starszych facetów.

  OdpowiedzUsuń

Dla błądzących - pomoc przy komentowaniu:

Jeśli nie masz konta w Google wybierz opcję:

- Anonimowy, ale podpisz się pod treścią komentarza, proszę.

- Nazwa/adres URL w okienku Nazwa wpisz swój nick lub imię, a w okienku adres URL wkopiuj adres swojego bloga

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję.