piątek, 6 stycznia 2012

Triumf pochodów

        Przez Polskę przetoczyła się fala pochodów! Tak, tak! Mamy znów modę na pochody. Porównanie z peerelowską tradycją pochodów pierwszomajowych pojawia się u mnie automatycznie. Tym bardziej, że warszawski Herod wykrzykuje buńczucznie : "naród z Herodem, Herod z narodem" ! Tłum udekorowanych koronami mieszczan skanduje hasła. Jakże to wszystko znajome… Tylko treść jakby inna. Czy tylko ja mam takie skrzywione skojarzenia?
        Święto Trzech Króli to nic nowego. Było zawsze przez Kościół Katolicki świętowane. Nie pamiętam jednak tak hucznych obchodów nawet w czasach gdy święto to honorowało dniem wolnym od pracy  socjalistyczne państwo.
        Dlaczego teraz dorobiono do niego tak barwną oprawę?  Skromne orszaki snujące się niekiedy  wiejskimi opłotkami przekształciły się w wielkie, kolorowe i bogate widowiska wielkich miast. Słychać nawoływania aby było ich jeszcze więcej. To wielkie organizacyjne przedsięwzięcie. Biorą w nim udział ludzie oraz egzotyczne zwierzęta. Kolumny przebranych w historyczne stroje dzieciaków wesoło manifestują radość. W organizację pochodów podobno niezwykle zaangażowani są Rodzice dzieciaków. Zwykle tak zabiegani, nie mający czasu na nic, a już najmniej dla swoich dzieci, szyją stroje, kupują gadżety i towarzyszą dzieciom w pochodzie… Prawdziwy cud.
        Prorokuję, że wkrótce narodzi się swoisty „królewski przemysł” produkujący niezbędne gadżety. Takiej szansy przedsiębiorcy nie przegapią. Pięknie wypełni lukę pomiędzy Mikołajem a Walentynkami. Może uda się też transplantować obecny w Hiszpanii i Meksyku zwyczaj rozdawania prezentów? Obroty jeszcze wzrosną, napędzimy gospodarkę i odpędzimy widmo Kryzysu!
        Trochę ironizuję, przyznaję. Pomimo, że Orszaki Trzech Króli to sympatyczne widowisko. Drażni mnie jednak takie nagłe wszczepianie nowych tradycji podszytych elementami religii…
        A może w ten sposób trzeba udowodnić, że wprowadzenie dnia wolnego od pracy było Polakom potrzebne? A może trzeba wzmocnić jedynie słuszną ideologię?

 

Bet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dla błądzących - pomoc przy komentowaniu:

Jeśli nie masz konta w Google wybierz opcję:

- Anonimowy, ale podpisz się pod treścią komentarza, proszę.

- Nazwa/adres URL w okienku Nazwa wpisz swój nick lub imię, a w okienku adres URL wkopiuj adres swojego bloga

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję.